Hatvanöt éve találkoznak
Panoráma > Budakeszi
2011-09-20

![]() |
Franz Huber |
Elegáns volt, ahogy a Budakesziről érkező felszólalók egyike sem vett igénybe tolmácsot, hiszen mindegyikük beszélt németül.
A neckarsulmi főpolgármester után felszólaló Schrotti János,Schrotti János |
Huber Ferenc, Kőrösi Annamária és Schrotti János |
![]() |
Hidas Mátyás, Kőrösiné dr. Merkl Hilda és Joachim Scholz polgármester |
Kőrösiné dr. Merkl Hilda, a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium igazgatója tíz évvel ezelőtt a Hagyományőrző Kör elnökeként bábáskodott a Budakeszi és Neckarsulm közötti testvérvárosi kapcsolat létrehozásán, s az évtizedes munka magvetőjeként most láthatta a termést. A neckarsulmi Albert Schweizer Gimnáziummal is jó együttműködést kialakító intézmény vezetője örömmel nyugtázta, hogy az új generáció Neckarsulmban és Budakeszin is folytatja a megkezdett munkát. Példaként említette, hogy 1991-ben a neckarsulmi Budakeszi utca avatásánál akkor még hagyományőrző táncosként fellépők közül Schrotti János ma a budakeszi német önkormányzat elnöke, Kőrösi Annamária pedig a helyettese. Megköszönte Neckarsulm városának kiállását a budakeszi kitelepítettek mellett: 1991-ben Neckarsulm védnökséget vállalt a Németországban élő budakeszi közösség felett, mely vállalását, anyagi és erkölcsi támogatásban egyaránt, azóta is következetesen megtartja. A végül nagy tapssal jutalmazott szónok reményét fejezte ki, hogy az elmúlt, kevésbé mozgalmas néhány évet követően a két város közötti, sokoldalú kapcsolat újra megélénkül.
Deberle Antal, aki a Budakesser Gemeincshaft tagjaként sok munkát végzett a magyarországi kapcsolat megtartása és a sváb hagyományok, a közös múlt bizonyítékainak megőrzése érdekében, kitüntetésben részesült. Rajta kívül bizonyosan számosan megérdemelték volna, de ő a leginkább, mert nagyon sokat tett a kapcsolatok kiépítésében, további elmélyítésében, igazi, lelkes tagja a társaságnak, a kiemelkedő szervezői tulajdonságai is előtérbe kerültek, mindenkihez mindig van egy-két kedves és lelkesítő szava.
![]() |
A Hagyományőrző Asszonykórus |
Az idősebbek körében többek részéről elhangzott, hogy mi lesz az itteni Budakeszi Társasággal, ha már ők nem lesznek, vagy koruknál fogva nem tudnak a találkozókra eljönni. A fiatalabb, itt született generáció láthatóan lelkesen végzi a feladatát, mint például a családfakutatás vezetője Gustav Esterle, akit szinte egész idő alatt az érdeklődők gyűrűje fogott körbe. Reméljük munkájuk nem vész kárba, kár lenne, ha megszakadna a szüleik, nagyszüleik által sok-sok munkával szépen felépített kapcsolat Budakeszi és Neckarsulm között.
Sok ismerős, még Frau Bresch, közismert nevén Natto Rici az Einblick in tiefverwurzelte Tradition (Bepillantás a mélyen gyökerező hagyományokba) című könyv szerzője is eljött, akit jó néhány korábbi alkalommal nem láttunk, valamint Ederle József, Holl Jakab, Preiszler András, Müller János, Jerzsabek Károly, de Ponte (Holl) Kató és még lehetne sorolni a neveket.
Spontán egy szűk osztálytalálkozóra is sor került. A budakeszi volt Zárda-iskola valamikori tanulói közül öt osztálytárs jött össze véletlenül 50 év után itt, Neckarsulmban: Geiger Irén, Tiszecker Klári, Steiger Tercsi, Krénn Kati és Fülöp Puci. Ennyi évtized után jócskán volt mit felidézni.
szöveg: Albrecht György, Koós Hutás Katalin
Fotók: Albrecht (Tiszecker) Klári és a Budakeszi Német Önkormányzat
frissítve 2011. szeptember 21.10.30